London 2012

Athletes by Region and Area

Region: East
Bedfordshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Jessica Frezza Bedford Bedford Loughborough Lions
Julie Rogers Bedford Bedford Loughborough Lions
Kenny Allen Wymondham, Norfolk Bedford Taverham Archers
Cambridgeshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Dan West Carrington, Nottingham Cambridge Nottingham Athletics Club
Jonnie Peacock MBE Doddington, Cambridge Cambridge Lee Valley
Jody Cundy MBE Manchester Wisbech, Cambridgeshire National Cycling Centre, Manchester
Sarah Grady Ely, Cambridgeshire Watford Team Mandeville
Matt Skelhon Peterborough Peterborough Stoke Mandeville
Lauren Steadman Huntingdon, Cambridgeshire Peterborough Portsmouth Northsea
Harriet Lee Peterborough Huntingdon City of Peterborough SC
Essex
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Crystal Lane Loughborough Chelmsford, Essex National Cycling Centre, Manchester, and Leics
Rob Womack Southend on Sea Dewsbury BWAA
Ola Abidogun Bolton Redbridge Horwich RMI
Adam Fontain Basildon Basildon Stoke Mandeville
Louise Simpson Southend, Essex Leeds London
Anna Sharkey Southend, Essex High Wycombe Thames Valley
Jonathan Coggan South Woodham Ferres, Essex Chelmsford, Essex Stoke Mandeville Storm
James Hollis Epping, Essex Harlow Epping Forest
Amy Marren Hornchurch Newham, London Romford Town Swimming Club
Natalie Jones Chorley, Lancashire Colchester, Essex Manchester HPC
Emma Hollis Theydon-Bois, Essex Harlow Loughborough University
Zoe Newson Colchester, Essex Ipswich
Daniel Bentley Great Dunmow Chelmsford, Essex
Hannah Stodel Weymouth, Dorset West Mersea, Essex Weymouth and Portland National Sailing Academy
Hertfordshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Derek Derenalagi Watford, Hertforshire Fiji Woodside Stadium, Watford
Martine Wright Tring, Hertforshire London East London Lynx
Emma Wiggs Rickmansworth, Hertfordshire Harrow London
Sarah Grady Ely, Cambridgeshire Watford Team Mandeville
Helen Freeman Watford Watford University of Illinois
Paul Browne Hertford Hertford Hertford Company of Archers
Georgina Bullen Royston, Hertfordshire Royston, Hertfordshire Vista
Dave Clarke Harpenden, Hertfordshire Hindley
James O’Shea Berkhamsted, Hertfordshire Newcastle Barnet Copthall
Norfolk
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Matthew Ellis Miami Bury St. Edmunds Miami
Amy Conroy Norwich Norwich Team Mandeville
Kenny Allen Wymondham, Norfolk Bedford Taverham Archers
Mel Clarke Worcester Norwich Severn Archer
Amy Ottaway Norwich Norwich Vista
Jessica-Jane Applegate MBE Great Yarmouth Great Yarmouth City of Norwich Swimming Club
Suffolk
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Jonathan Adams Sudbury, Suffolk Bury St. Edmunds Ipswich Harriers
Scott Moorhouse Southgate, Middlesex Ipswich Lee Valley
Caroline Maclean Haverhill, Suffolk Newmarket Coyotes (Nottingham)
Zoe Newson Colchester, Essex Ipswich
Region: East Midlands
Derbyshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Anthony Kappes MBE Stockport Chapel-en-le-Frith, High Peak National Cycling Centre, Manchester
Andrea Green Derby Derby Loughborough Lions
Jon Hall Chesterfield, Derbyshire Doncaster Tameside Owls
Madeleine Thompson Hope Valley, Yorkshire Chesterfield, Derbyshire Sheffield Steelers/Coyotes (Nottingham)
Tom Hall-Butcher Derby Nottingham Coventry University
Rob Welbourn Swansea Chesterfield ITC Swansea
Anthony Peddle Matlock, Derbyshire Northampton
Leicestershire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Crystal Lane Loughborough Chelmsford, Essex National Cycling Centre, Manchester, and Leics
Richard Whitehead MBE Nottingham Nottingham Southwell Running Club/Loughborough University
Kieran Tscherniawsky Sleaford, Lincolnshire Boston Loughborough
Sam Ruddock Rugby, Warwickshire Rugby Loughborough
Dan Greaves Loughborough, Leicestershire Leicester Charnwood Athletics Club
Libby Clegg Loughborough Stockport Loughborough National Performance Centre
Stefanie Reid Texas Auckland, New Zealand Loughborough National Performance Centre
Claire Williams Loughborough, Leicester Carmarthen Carmarthen and District Harriers
Niall Graham Corby, Northamptonshire Blaby
Joe Dodson Leicester Leicester
Jessica Frezza Bedford Bedford Loughborough Lions
Julie Rogers Bedford Bedford Loughborough Lions
Andrea Green Derby Derby Loughborough Lions
David Phillipson Bingham, Nottinghamshire Bingham, Nottinghamshire Loughborough University
Natasha Davies Ashtead, Surrey Epsom, Surrey Leicester Cobras
Emma Hollis Theydon-Bois, Essex Harlow Loughborough University
Lincolnshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Jamie Carter Market Rasen, Lincolnshire Lincoln Cleethorpes Athletics Club
Kieran Tscherniawsky Sleaford, Lincolnshire Boston Loughborough
Hollie Arnold Hengoed, Glamorgan Grimsby University of Wales Institute, Cardiff
Sophie Wells MBE Newark, Nottinghamshire Lincoln Nottingham
Northamptonshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Niall Graham Corby, Northamptonshire Blaby
Anthony Peddle Matlock, Derbyshire Northampton
Gabi Down Milton Keynes Milton Keynes Towcester
Nottinghamshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Richard Whitehead MBE Nottingham Nottingham Southwell Running Club/Loughborough University
Dan West Carrington, Nottingham Cambridge Nottingham Athletics Club
Sophie Wells MBE Newark, Nottinghamshire Lincoln Nottingham
David Phillipson Bingham, Nottinghamshire Bingham, Nottinghamshire Loughborough University
Matt Byrne Nottingham Nottingham Wolverhampton Rhinos
Sarah McPhee Preston, Lancashire London Coyotes (Nottingham)
Laurie Williams Altrincham, Cheshire Wythenshawe, Greater Manchester Coyotes (Nottingham)
Judith Hamer Exeter Plymouth Coyotes (Nottingham)
Caroline Maclean Haverhill, Suffolk Newmarket Coyotes (Nottingham)
Tom Hall-Butcher Derby Nottingham Coventry University
Charlotte Henshaw Mansfield, Nottingham Mansfield, Nottingham Nova Centurion
Sam Hynd Swansea Sutton in Ashfield, Nottinghamshire Swansea HPC
Oliver Hynd MBE Kirkby in Ashfield, Nottinghamshire Sutton in Ashfield, Nottinghamshire Nova Centurion
James Crisp Sheffield Nottingham City of Sheffield
Natalie Blake Newark, Nottinghamshire Manchester
Simon Wilson Kimberley, Nottingham Stockport Rushcliffe Leisure Centre, Nottingham
Region: Greater London
Greater London
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
John Worrall London High Wycombe, Buckinghamshire East London Lynx
John Munro Leytonstone, London Vietnam East London Lynx
Sophie Kamlish Bath London University of Bath
Jonnie Peacock MBE Doddington, Cambridge Cambridge Lee Valley
Stephen Osborne Longfield, Kent Longfield, Kent Lee Valley
Scott Moorhouse Southgate, Middlesex Ipswich Lee Valley
Bethy Woodward Ferndown, Dorset Eastbourne Lee Valley
Sophia Warner Dorking Dorking Lee Valley
Natasha Baker MBE Uxbridge, Middlesex Hammersmith Oxford
Tom Aggar Maidenhead London Caversham
Naomi Riches MBE Harrow Hammersmith Caversham
Lily van den Broecke MBE Oxford London Caversham
Shaun McKeown Lee, London Lewisham, London GS Avanti CC
Rob Richardson London London Surrey Gators
Richard Dobell Beckenham, Kent Newcastle-under-Lyme, Staffordshire Malory Eagles
Justin Phillips Maidenhead Slough London
James Roberts Prestatyn, Denbighshire Belgium London
Charlie Walker Aylesbury, Buckinghamshire Dover, Kent Roehampton University
Ben Hall Truro, Cornwall Portsmouth London
Anton Raimondo London Cape Town, South Africa East London Lynx
Vicky Widdup Roehampton, London Lancaster East London Lynx
Samantha Bowen Mountain Ash, Mid-Glamorgan Aberdare, Wales London
Martine Wright Tring, Hertforshire London East London Lynx
Jessica O’Brien Cardiff Cardiff London
Emma Wiggs Rickmansworth, Hertfordshire Harrow London
Claire Harvey Ashford, Kent Gillingham East London Lynx
Amy Brierly Deeside, Flintshire St. Asaph, Wales London
Peter Norfolk OBE Alton, Hampshire Middlesex National Tennis Centre, Roehampton
Marc McCarroll Ickenham, Middlesex Harrow, Greater London National Tennis Centre, Roehampton
Andy Lapthorne Eastcote, Middlesex Hammersmith National Tennis Centre, Roehampton
Simon Munn Peacehaven, East Sussex Aylesbury Capital City, London
Matt Sealy Maidenhead, Berkshire Toronto, Canada Capital City, London
Gaz Choudhry Ealing, London Karachi, Pakistan MK Aces
Ade Orogbemi Liverpool Lagos, Nigeria Capital City, London
Sarah McPhee Preston, Lancashire London Coyotes (Nottingham)
Helen Turner Chobham, Surrey London Capital City, London
Kate Murray Hawick, Roxburghshire Woolwich Eastcote House and Border Bowmen
John Cavanagh London London Royal Richmond Archery Club
Louise Simpson Southend, Essex Leeds London
Ross Morrison Farnborough, Hampshire Yeovil, Somerset London Wheelchair Rugby Club
Andy Barrow Greenwich, London New Eltham, London Kent Crusaders
Bulbul Hussain Whitechapel, London Sylhet, Bangladesh Kent Crusaders
Kylie Grimes Farnham, Surrey Aldershot, Hampshire London Wheelchair Rugby Club
Craig Connell Glasgow London
Billy Thompson Croydon, Surrey Wandsworth, London
Amy Marren Hornchurch Newham, London Romford Town Swimming Club
Susie Rodgers London Stockton-on-Tees Otters Masters, Central London
Ali Jawad London Beiruit, Lebanon BWL High Performance Centre, Leeds
Aaron McKibbin Wandsworth, London London York Gardens/EIS Sheffield
Jane Campbell London Barnsley Newham Leisure Centre
Ross Wilson Isle of Sheppey, Kent Minster, Kent London Progress/EIS Sheffield
Region: North East
Durham
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Rob Womack Southend on Sea Dewsbury BWAA
Jade Jones Middlesbrough Middlesbrough Clariville, County Durham
Hazel Robson Houghton-le-Spring, Durham Sunderland Jarrow and Hebburn
Gemma Collis Aylesbury, Buckinghamshire Oxford Durham University
Mike Kerr Glasgow Bellshill North East Bulls
Susie Rodgers London Stockton-on-Tees Otters Masters, Central London
Northumberland
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Stephen Miller Cramlington, Northumberland Newcastle Gateshead
Tyne & Wear
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Stephen Miller Cramlington, Northumberland Newcastle Gateshead
Hazel Robson Houghton-le-Spring, Durham Sunderland Jarrow and Hebburn
Lee Brunton North Shields, Tyne and Wear North Shields, Tyne and Wear
Dan English Washington, Tyne and Wear Sunderland
James O’Shea Berkhamsted, Hertfordshire Newcastle Barnet Copthall
Josef Craig MBE Jarrow, Tyne and Wear South Shields South Tyneside SC
John Robertson Portland, Dorset Sunderland Weymouth and Portland National Sailing Academy
Region: North West
Cheshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Jenny McLoughlin Chepstow, Monmouthshire Stockport Disability Sport Wales, Cardiff
Libby Clegg Loughborough Stockport Loughborough National Performance Centre
Gemma Prescott Warrington, Cheshire Truro BWAA
Rik Waddon Chorley, Lancashire Chester
Dame Sarah Storey, DBE Disley, Cheshire Manchester National Cycling Centre, Manchester
Barney Storey MBE Disley, Cheshire Wimbourne National Cycling Centre, Manchester
Lora Turnham Altrincham, Cheshire Liverpool National Cycling Centre, Manchester
Craig MacLean MBE Wilmslow, Cheshire Grantown, Scotland National Cycling Centre, Manchester
Anthony Kappes MBE Stockport Chapel-en-le-Frith, High Peak National Cycling Centre, Manchester
Neil Fachie MBE Altrincham, Cheshire Aberdeen National Cycling Centre, Manchester
Jon-Allan Butterworth Sale, Cheshire Sutton Coldfield National Cycling Centre, Manchester
Laurie Williams Altrincham, Cheshire Wythenshawe, Greater Manchester Coyotes (Nottingham)
Leigh Walmsley Warrington, Cheshire Southfield, Michigan, USA Royal Richmond Archery Club / North Cheshire Bowmen
Richard Hennahane Ellesmere Port, Cheshire Chatham Bowmen of Bruntwood
John Stubbs MBE Warrington, Cheshire Manchester Royal Richmond Archery Club/ North Cheshire Bowmen/ Lilleshall National Sports Centre
Matt Dimbylow Northwich, Cheshire Stourport Lilleshall National Sports Centre, Shropshire
Natalie Massey Stockport Stockport Manchester HPC
Heather Frederiksen MBE Lowton, Cheshire Billinge, Merseyside City of Salford
James Clegg Dumfriesshire Stockport East Lothian Swimming Team
Matt Walker MBE Stockport Stockport Manchester HPC
Daniel Pepper Poynton, Cheshire Stockport Manchester HPC
Jason Irving Manchester Manchester Stockport Arnies
Scott Robertson Saltney, Cheshire Mancot, North Wales EIS Sheffield
Niki Birrell Knutsford, Cheshire Manchester Weymouth and Portland National Sailing Academy
Cumbria
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Dean Miller Barrow-in-Furness Barrow-in-Furness Barrow-in-Furness SAC
Greater Manchester
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Crystal Lane Loughborough Chelmsford, Essex National Cycling Centre, Manchester, and Leics
Graeme Ballard Chorley Manchester Horwich RMI
Dame Sarah Storey, DBE Disley, Cheshire Manchester National Cycling Centre, Manchester
Barney Storey MBE Disley, Cheshire Wimbourne National Cycling Centre, Manchester
Lora Turnham Altrincham, Cheshire Liverpool National Cycling Centre, Manchester
Helen Scott Manchester Halesowen, Shropshire National Cycling Centre, Manchester
Aileen McGlynn OBE Manchester Glasgow, Scotland National Cycling Centre, Manchester
Craig MacLean MBE Wilmslow, Cheshire Grantown, Scotland National Cycling Centre, Manchester
Anthony Kappes MBE Stockport Chapel-en-le-Frith, High Peak National Cycling Centre, Manchester
Neil Fachie MBE Altrincham, Cheshire Aberdeen National Cycling Centre, Manchester
Jody Cundy MBE Manchester Wisbech, Cambridgeshire National Cycling Centre, Manchester
Jon-Allan Butterworth Sale, Cheshire Sutton Coldfield National Cycling Centre, Manchester
Jon Hall Chesterfield, Derbyshire Doncaster Tameside Owls
Ian Sagar Barnsley, South Yorkshire Sheffield Tameside Owls
Laurie Williams Altrincham, Cheshire Wythenshawe, Greater Manchester Coyotes (Nottingham)
John Stubbs MBE Warrington, Cheshire Manchester Royal Richmond Archery Club/ North Cheshire Bowmen/ Lilleshall National Sports Centre
Myles Pearson St Annes on Sea, Lancashire Ashton under Lyne, Manchester West Coast Crash
Dave Clarke Harpenden, Hertfordshire Hindley
Rhiannon Henry Manchester Bridgend, Wales City of Manchester Aquatics
Natalie Jones Chorley, Lancashire Colchester, Essex Manchester HPC
Natalie Massey Stockport Stockport Manchester HPC
Liz Johnson Bath, Avon Newport Manchester HPC
Thomas Young Manchester Lancaster City of Manchester Aquatics
Sean Fraser Manchester Edinburgh Manchester HPC
Matt Walker MBE Stockport Stockport Manchester HPC
Jonathan Fox MBE Manchester St. Stephen, Cornwall Manchester HPC
Daniel Pepper Poynton, Cheshire Stockport Manchester HPC
Ben Procter Newquay Cubert, Cornwall Manchester HPC
Natalie Blake Newark, Nottinghamshire Manchester
Jason Irving Manchester Manchester Stockport Arnies
Justine Moore Blackpool Manchester Blackpool
Simon Wilson Kimberley, Nottingham Stockport Rushcliffe Leisure Centre, Nottingham
Niki Birrell Knutsford, Cheshire Manchester Weymouth and Portland National Sailing Academy
Lancashire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Rob Womack Southend on Sea Dewsbury BWAA
Graeme Ballard Chorley Manchester Horwich RMI
Ola Abidogun Bolton Redbridge Horwich RMI
Gemma Prescott Warrington, Cheshire Truro BWAA
Shelly Woods Lythan St. Annes Blackpool Kirkby Sports Centre
Rik Waddon Chorley, Lancashire Chester
Vicky Widdup Roehampton, London Lancaster East London Lynx
Jamie Burdekin Liverpool Liverpool South Ribble Tennis Centre, Preston
Peter Finbow Dewsbury, West Yorkshire Bradford, Yorkshire Oldham Owls
Jon Pollock Wigan, Lancashire Liverpool Wolverhampton Rhinos
Sarah McPhee Preston, Lancashire London Coyotes (Nottingham)
David Heaton Blackpool Blackpool Blackpool
Myles Pearson St Annes on Sea, Lancashire Ashton under Lyne, Manchester West Coast Crash
Natalie Jones Chorley, Lancashire Colchester, Essex Manchester HPC
Louise Walmsley Leigh, Lancashire Stockholm, Sweden City of Salford
Heather Frederiksen MBE Lowton, Cheshire Billinge, Merseyside City of Salford
Thomas Young Manchester Lancaster City of Manchester Aquatics
Jack Bridge Preston Preston Preston SC
Justine Moore Blackpool Manchester Blackpool
Zoe Robinson Bury, Lancashire Bury, Lancashire Castle Leisure Centre, Bury
Merseyside
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
David Devine Liverpool Liverpool Liverpool Harriers
Shelly Woods Lythan St. Annes Blackpool Kirkby Sports Centre
Lora Turnham Altrincham, Cheshire Liverpool National Cycling Centre, Manchester
Jamie Burdekin Liverpool Liverpool South Ribble Tennis Centre, Preston
Jon Pollock Wigan, Lancashire Liverpool Wolverhampton Rhinos
Dan Highcock Liverpool Whiston, Merseyside Wolverhampton Rhinos
Ade Orogbemi Liverpool Lagos, Nigeria Capital City, London
Abdi Jama Liverpool Burao, Somalia Wolverhampton Rhinos
Roy Turnham Liverpool Liverpool
Michael Barker Liverpool Liverpool
George Fletcher Liverpool Liverpool
Heather Frederiksen MBE Lowton, Cheshire Billinge, Merseyside City of Salford
Marc Powell Dartford Liverpool British Judo Performance Institute, Dartford
Dan Powell Dartford Liverpool British Judo Performance Institute, Dartford
Region: Northern Ireland
County Antrim
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Sally Brown Ballykelly Belfast Springwell Running Club, Coleraine
Sharon Vennard Newtownards, County Down Exmouth City of Belfast Archery Club
County Down
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Sharon Vennard Newtownards, County Down Exmouth City of Belfast Archery Club
County Londonderry
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Sally Brown Ballykelly Belfast Springwell Running Club, Coleraine
Region: Scotland
Aberdeen City & Grampian
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Neil Fachie MBE Altrincham, Cheshire Aberdeen National Cycling Centre, Manchester
Fiona Duncan Aberdeen Glasgow Ythan Cycling Club, Arberdeenshire
Argyll & The Isles
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Gordon Reid Helensburgh, Argyll and Bute Alexandria Gannochy National Tennis Centre
Craig Rodgie Dunfermline Dunfermline University of Edinburgh SC
Ayrshire & Arran
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Scott McCowan Dundonald Ayrshire The Peak, Stirling
Dumfries & Galloway
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
James Clegg Dumfriesshire Stockport East Lothian Swimming Team
Edinburgh & The Lothians
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
David Smith MBE Aviemore Dunfermline Ascot
Murray Elliot Bo'ness, West Lothian Motherwell Balbardie Archers
Blair Glynn Tranent, East Lothian Edinburgh
James Clegg Dumfriesshire Stockport East Lothian Swimming Team
Sean Fraser Manchester Edinburgh Manchester HPC
Jim Anderson OBE Broxburn, West Lothian St. Andrews Stirling Swim
Craig Rodgie Dunfermline Dunfermline University of Edinburgh SC
Sam Ingram Edinburgh Coventry EICA Edinburgh
Glasgow and Clyde
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Aileen McGlynn OBE Manchester Glasgow, Scotland National Cycling Centre, Manchester
Fiona Duncan Aberdeen Glasgow Ythan Cycling Club, Arberdeenshire
Mike Kerr Glasgow Bellshill North East Bulls
Craig Connell Glasgow London
Andrew Mullen Glasgow Glasgow REN 96
Lanarkshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Aileen McGlynn OBE Manchester Glasgow, Scotland National Cycling Centre, Manchester
Murray Elliot Bo'ness, West Lothian Motherwell Balbardie Archers
Jonathan Paterson Motherwell, Lanarkshire Lanark Lilleshall National Sports Centre, Shropshire
Peter McGuire Hamilton Bellshill University of West Scotland
Stephen McGuire Hamilton Bellshill University of West Scotland
Stirling
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Gordon Reid Helensburgh, Argyll and Bute Alexandria Gannochy National Tennis Centre
James Richmond Tullibody, Clackmannanshire Stirling
Jim Anderson OBE Broxburn, West Lothian St. Andrews Stirling Swim
Scott McCowan Dundonald Ayrshire The Peak, Stirling
The Highlands
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
David Smith MBE Aviemore Dunfermline Ascot
Craig MacLean MBE Wilmslow, Cheshire Grantown, Scotland National Cycling Centre, Manchester
Karen Darke Inverness Halifax
The Scottish Borders
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Kate Murray Hawick, Roxburghshire Woolwich Eastcote House and Border Bowmen
Region: South East
Berkshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Jonathan Adams Sudbury, Suffolk Bury St. Edmunds Ipswich Harriers
Sophie Christiansen OBE Maidenhead, Berkshire Ascot, Berkshire South Bucks RDA
Simon Goodall Wokingham, Berkshire
Tom Aggar Maidenhead London Caversham
Samantha Scowen Wokingham Reading Dorney Boat Club
Nick Beighton Yateley, Hampshire Shrewsbury Caversham
Pam Relph MBE Aylesbury, Buckinghamshire Aylesbury Caversham
Naomi Riches MBE Harrow Hammersmith Caversham
Lily van den Broecke MBE Oxford London Caversham
James Roe MBE Caversham Stratford-upon-Avon Caversham
David Smith MBE Aviemore Dunfermline Ascot
Justin Phillips Maidenhead Slough London
Matt Sealy Maidenhead, Berkshire Toronto, Canada Capital City, London
Louise Sugden High Wycombe, Buckinghamshire Reading Team Mandeville
Georgina Callingham Bourne End, Buckinghamshire Maidenhead Stoke Mandeville, Aylesbury
Graham Edmunds Swansea Reading Swansea HPC
Anthony Stephens Highbridge, Somerset Reading Swansea HPC
Buckinghamshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
John Worrall London High Wycombe, Buckinghamshire East London Lynx
Morgyn Peters Beaconsfield, Buckinghamshire High Wycombe, Buckinghamshire Millfield SC
Sophie Christiansen OBE Maidenhead, Berkshire Ascot, Berkshire South Bucks RDA
Michael Sharkey Hillingdon, Middlesex High Wycombe
Pam Relph MBE Aylesbury, Buckinghamshire Aylesbury Caversham
Charlie Walker Aylesbury, Buckinghamshire Dover, Kent Roehampton University
Simon Munn Peacehaven, East Sussex Aylesbury Capital City, London
Sarah Grady Ely, Cambridgeshire Watford Team Mandeville
Louise Sugden High Wycombe, Buckinghamshire Reading Team Mandeville
Clare Strange Beaconsfield, Buckinghamshire High Wycombe, Buckinghamshire Team Mandeville
Amy Conroy Norwich Norwich Team Mandeville
Adam Fontain Basildon Basildon Stoke Mandeville
Mandy Pankhurst Ash, Surrey Haslemere Stoke Mandeville
Georgina Callingham Bourne End, Buckinghamshire Maidenhead Stoke Mandeville, Aylesbury
Karen Butler Bristol Bristol Stoke Mandeville
Nathan Milgate Fleet, Hampshire Canterbury Stoke Mandeville
Benjamin Jesson Crawley, West Sussex Redhill, Surrey Stoke Mandeville
Anna Sharkey Southend, Essex High Wycombe Thames Valley
Richard Davies Stourbridge Birmingham Stoke Mandeville
Ryan Cockbill Birmingham Birmingham Stoke Mandeville
Adrian Bunclark Kingsteignton, Devon Bovey Tracey, Devon Stoke Mandeville
James Bevis Teignmouth, Devon Hereford Stoke Mandeville
Gemma Collis Aylesbury, Buckinghamshire Oxford Durham University
Craig McCann Doncaster/Milton Keynes Doncaster Milton Keynes (Touch Fencing Club)
Jonathan Coggan South Woodham Ferres, Essex Chelmsford, Essex Stoke Mandeville Storm
Mandip Sehmi Warwick Leamington Spa Stoke Mandeville Storm
Alistair Patrick-Heselton Milton Keynes Brain-le-Compte, Belgium
Gabi Down Milton Keynes Milton Keynes Towcester
East Sussex
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Sophia Warner Dorking Dorking Lee Valley
Simon Munn Peacehaven, East Sussex Aylesbury Capital City, London
Ben Quilter Stone, Kent Brighton British Judo Performance Institute, Dartford
Will Bayley Groombridge, East Sussex Poole EIS Sheffield
Hampshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Maxine Moore Weymouth, Dorset Yeovil Treloars College, Hampshire
Olivia Breen Liphook, Hampshire Guildford Portsmouth
Bethy Woodward Ferndown, Dorset Eastbourne Lee Valley
David Knott Chandlers Ford, Hampshire Peter Symonds College, Winchester
Adam Knott Chandlers Ford, Hampshire Peter Symonds College, Winchester
Nick Beighton Yateley, Hampshire Shrewsbury Caversham
Ben Hall Truro, Cornwall Portsmouth London
Jodi Hill Medstead, Hampshire Wegburg, Germany Portsmouth Sharks
Peter Norfolk OBE Alton, Hampshire Middlesex National Tennis Centre, Roehampton
Lucy Shuker Fleet, Hampshire Qatar Blackbrook Tennis Centre, Taunton
Nathan Milgate Fleet, Hampshire Canterbury Stoke Mandeville
Helena Lucas MBE Southampton Redhill Weymouth and Portland National Sailing Academy
Ross Morrison Farnborough, Hampshire Yeovil, Somerset London Wheelchair Rugby Club
Kylie Grimes Farnham, Surrey Aldershot, Hampshire London Wheelchair Rugby Club
Aaron Phipps Southampton Southampton
Lauren Steadman Huntingdon, Cambridgeshire Peterborough Portsmouth Northsea
David Smith Swansea Eastleigh, Hampshire Swansea Boccia Club
Kent
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Stephen Osborne Longfield, Kent Longfield, Kent Lee Valley
Richard Dobell Beckenham, Kent Newcastle-under-Lyme, Staffordshire Malory Eagles
Netra Rana Folkestone, Kent Nepal Kent
Charlie Walker Aylesbury, Buckinghamshire Dover, Kent Roehampton University
Claire Harvey Ashford, Kent Gillingham East London Lynx
Richard Hennahane Ellesmere Port, Cheshire Chatham Bowmen of Bruntwood
Nathan Milgate Fleet, Hampshire Canterbury Stoke Mandeville
Andy Barrow Greenwich, London New Eltham, London Kent Crusaders
Bulbul Hussain Whitechapel, London Sylhet, Bangladesh Kent Crusaders
Steve Brown Sittingbourne, Kent Chatham, Kent Kent Crusaders
Joe Ingram Dartford Coventry British Judo Performance Institute, Dartford
Marc Powell Dartford Liverpool British Judo Performance Institute, Dartford
Dan Powell Dartford Liverpool British Judo Performance Institute, Dartford
Ben Quilter Stone, Kent Brighton British Judo Performance Institute, Dartford
Ross Wilson Isle of Sheppey, Kent Minster, Kent London Progress/EIS Sheffield
Middlesex
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Scott Moorhouse Southgate, Middlesex Ipswich Lee Valley
Natasha Baker MBE Uxbridge, Middlesex Hammersmith Oxford
Michael Sharkey Hillingdon, Middlesex High Wycombe
Peter Norfolk OBE Alton, Hampshire Middlesex National Tennis Centre, Roehampton
Marc McCarroll Ickenham, Middlesex Harrow, Greater London National Tennis Centre, Roehampton
Andy Lapthorne Eastcote, Middlesex Hammersmith National Tennis Centre, Roehampton
James O’Shea Berkhamsted, Hertfordshire Newcastle Barnet Copthall
Jessica Hunter Ashford, Middlesex Ashford, Middlesex
Oxfordshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Natasha Baker MBE Uxbridge, Middlesex Hammersmith Oxford
Lily van den Broecke MBE Oxford London Caversham
Gemma Collis Aylesbury, Buckinghamshire Oxford Durham University
Surrey
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
David Weir CBE Wallington, Surrey Sutton
Olivia Breen Liphook, Hampshire Guildford Portsmouth
Sophia Warner Dorking Dorking Lee Valley
Rachel Morris Farnham, Surrey Guildford
Darren Kenny OBE Verwood, Dorset Dorset Bournemouth Arrow CC
Rob Richardson London London Surrey Gators
Natasha Davies Ashtead, Surrey Epsom, Surrey Leicester Cobras
Helen Turner Chobham, Surrey London Capital City, London
Pippa Britton Newport Addlestone Llantarnam Archery Club
Mandy Pankhurst Ash, Surrey Haslemere Stoke Mandeville
Benjamin Jesson Crawley, West Sussex Redhill, Surrey Stoke Mandeville
Helena Lucas MBE Southampton Redhill Weymouth and Portland National Sailing Academy
Kylie Grimes Farnham, Surrey Aldershot, Hampshire London Wheelchair Rugby Club
Martin Sinclair Camberley, Surrey Bath
Billy Thompson Croydon, Surrey Wandsworth, London
Hannah Russell Chertsey, Surrey Chertsey, Surrey Guildford City
Alexandra Rickham Epson, Surrey Kingston, Jamaica Weymouth and Portland National Sailing Academy
West Sussex
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Benjamin Jesson Crawley, West Sussex Redhill, Surrey Stoke Mandeville
Region: South West
Bristol
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Karen Butler Bristol Bristol Stoke Mandeville
Ibrahima Diallo Bristol Conakry, Guinea-Bissau
Cornwall
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Gemma Prescott Warrington, Cheshire Truro BWAA
Ben Hall Truro, Cornwall Portsmouth London
Matt Whorwood Newquay Truro Swansea HPC
Jonathan Fox MBE Manchester St. Stephen, Cornwall Manchester HPC
Ben Procter Newquay Cubert, Cornwall Manchester HPC
David Wetherill Sheffield Torpoint, Cornwall EIS Sheffield
Devon
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Judith Hamer Exeter Plymouth Coyotes (Nottingham)
Sharon Vennard Newtownards, County Down Exmouth City of Belfast Archery Club
Adrian Bunclark Kingsteignton, Devon Bovey Tracey, Devon Stoke Mandeville
James Bevis Teignmouth, Devon Hereford Stoke Mandeville
Robin Williams Exeter Taunton, Somerset
Keryn Seal Exeter Bridgend
Dan James Exeter Exeter
Dorset
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Maxine Moore Weymouth, Dorset Yeovil Treloars College, Hampshire
Paul Blake Dorchester, Dorset Dorchester University of Bath
Bethy Woodward Ferndown, Dorset Eastbourne Lee Valley
Helena Lucas MBE Southampton Redhill Weymouth and Portland National Sailing Academy
Will Bayley Groombridge, East Sussex Poole EIS Sheffield
Stephen Thomas Portland, Dorset Bridgend Weymouth and Portland National Sailing Academy
Niki Birrell Knutsford, Cheshire Manchester Weymouth and Portland National Sailing Academy
John Robertson Portland, Dorset Sunderland Weymouth and Portland National Sailing Academy
Alexandra Rickham Epson, Surrey Kingston, Jamaica Weymouth and Portland National Sailing Academy
Hannah Stodel Weymouth, Dorset West Mersea, Essex Weymouth and Portland National Sailing Academy
Gloucestershire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Melissa Nicholls Cheltenham, Gloucester Worcester Warwick University
Josie Pearson MBE Haye-on-Wye, Herefordshire Bristol Disability Sport Wales, Cardiff
Beverley Jones Deeside, Flintshire Mancot, North Wales Gloucester Athletics Club
Somerset
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Morgyn Peters Beaconsfield, Buckinghamshire High Wycombe, Buckinghamshire Millfield SC
Maxine Moore Weymouth, Dorset Yeovil Treloars College, Hampshire
Sophie Kamlish Bath London University of Bath
Ben Rushgrove Bath Bath University of Bath
Paul Blake Dorchester, Dorset Dorchester University of Bath
Josie Pearson MBE Haye-on-Wye, Herefordshire Bristol Disability Sport Wales, Cardiff
Katrina Hart Bath Worcester University of Bath
Deborah Criddle MBE Taunton, Somerset Taunton, Somerset Taunton, Somerset
Lucy Shuker Fleet, Hampshire Qatar Blackbrook Tennis Centre, Taunton
Ross Morrison Farnborough, Hampshire Yeovil, Somerset London Wheelchair Rugby Club
Robin Williams Exeter Taunton, Somerset
Martin Sinclair Camberley, Surrey Bath
Liz Johnson Bath, Avon Newport Manchester HPC
Chloe Davies Midsomer Norton, Avon Bath Trowbridge ASC
Anthony Stephens Highbridge, Somerset Reading Swansea HPC
Wiltshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Louise Hunt Swindon Swindon Wootton Bassett
Chloe Davies Midsomer Norton, Avon Bath Trowbridge ASC
Region: Wales
Bridgend
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Nathan Stephens Cardiff Bridgend Cardiff
Aled Davies MBE Cardiff Bridgend University of Wales Institute Cardiff/Disability Sport Wales
Keryn Seal Exeter Bridgend
Rhiannon Henry Manchester Bridgend, Wales City of Manchester Aquatics
Paul Davies Bridgend Cardiff Brecon Leisure Centre
Stephen Thomas Portland, Dorset Bridgend Weymouth and Portland National Sailing Academy
Cardiff
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Nathan Stephens Cardiff Bridgend Cardiff
Steve Morris Cardiff Cardiff Leckwith
Jordan Howe Cardiff Cardiff Disability Sport Wales, Cardiff
Kyron Duke Cwmbran Newport Cardiff
Aled Davies MBE Cardiff Bridgend University of Wales Institute Cardiff/Disability Sport Wales
Hollie Arnold Hengoed, Glamorgan Grimsby University of Wales Institute, Cardiff
Jenny McLoughlin Chepstow, Monmouthshire Stockport Disability Sport Wales, Cardiff
Tracey Hinton Cardiff Cardiff Cardiff
Sam Scott Newport, Shropshire Shrewsbury Cardiff
Jessica O’Brien Cardiff Cardiff London
David Anthony Neath, Glamorgan Neath, Glamorgan Cardiff Pirates
Aaron Moores Trowbridge Swansea Trowbridge ASC
Sara Head Pontypridd, Glamorgan Cardiff National Sport Centre Cardiff/EIS Sheffield
Paul Davies Bridgend Cardiff Brecon Leisure Centre
Carmarthenshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Claire Williams Loughborough, Leicester Carmarthen Carmarthen and District Harriers
Paul Karabardak Swansea Swansea Penlan Table Tennis Club/EIS Sheffield
Denbighshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
James Roberts Prestatyn, Denbighshire Belgium London
Amy Brierly Deeside, Flintshire St. Asaph, Wales London
Flintshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Beverley Jones Deeside, Flintshire Mancot, North Wales Gloucester Athletics Club
Amy Brierly Deeside, Flintshire St. Asaph, Wales London
Scott Robertson Saltney, Cheshire Mancot, North Wales EIS Sheffield
Monmouthshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Kyron Duke Cwmbran Newport Cardiff
Jenny McLoughlin Chepstow, Monmouthshire Stockport Disability Sport Wales, Cardiff
Mark Colbourne MBE Tredegar, Monmouthshire Tredegar Para T, Abergavenny
Rob Davies Brecon, Powys Abergavenny Brecon Leisure Centre
Newport
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Kyron Duke Cwmbran Newport Cardiff
Pippa Britton Newport Addlestone Llantarnam Archery Club
Liz Johnson Bath, Avon Newport Manchester HPC
Pembrokeshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Aled Davies MBE Cardiff Bridgend University of Wales Institute Cardiff/Disability Sport Wales
Jacob Thomas Bethesda, Pembrokeshire Haverfordwest, Pembrokeshire Haverfordwest Leisure Centre
Powys
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Paul Davies Bridgend Cardiff Brecon Leisure Centre
Rob Davies Brecon, Powys Abergavenny Brecon Leisure Centre
Rhondda Cynon Taf
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Rhys Jones Tonypandy, Glamorgan Church Village, Rhondda Cynon Taff
Samantha Bowen Mountain Ash, Mid-Glamorgan Aberdare, Wales London
Nyree Kindred MBE Belmont, Herefordshire Porth Wales Leominster Kingfisher SC
Torfaen
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Kyron Duke Cwmbran Newport Cardiff
Vale of Glamorgan
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Rhys Jones Tonypandy, Glamorgan Church Village, Rhondda Cynon Taff
Hollie Arnold Hengoed, Glamorgan Grimsby University of Wales Institute, Cardiff
David Anthony Neath, Glamorgan Neath, Glamorgan Cardiff Pirates
Stephanie Millward Swansea Jeddah, Saudi Arabia Swansea HPC
Gemma Almond Shrewsbury Shrewsbury Swansea HPC
Eleanor Simmonds OBE Swansea Walsall Swansea HPC
Sam Hynd Swansea Sutton in Ashfield, Nottinghamshire Swansea HPC
Rob Welbourn Swansea Chesterfield ITC Swansea
Matt Whorwood Newquay Truro Swansea HPC
Graham Edmunds Swansea Reading Swansea HPC
Anthony Stephens Highbridge, Somerset Reading Swansea HPC
Aaron Moores Trowbridge Swansea Trowbridge ASC
David Smith Swansea Eastleigh, Hampshire Swansea Boccia Club
Sara Head Pontypridd, Glamorgan Cardiff National Sport Centre Cardiff/EIS Sheffield
Paul Karabardak Swansea Swansea Penlan Table Tennis Club/EIS Sheffield
Region: West Midlands
Birmingham
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Mickey Bushell MBE Telford, Shropshire Shrewsbury Birchfield Harriers
David Stone MBE Rawdon, West Yorkshire Birmingham
Jon-Allan Butterworth Sale, Cheshire Sutton Coldfield National Cycling Centre, Manchester
Jordanne Whiley Halesowen, West Midlands Birmingham National Tennis Centre, Roehampton
Richard Davies Stourbridge Birmingham Stoke Mandeville
Ryan Cockbill Birmingham Birmingham Stoke Mandeville
Darren Harris Sutton Coldfield Wolverhampton
Coventry
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Tom Hall-Butcher Derby Nottingham Coventry University
Sam Ingram Edinburgh Coventry EICA Edinburgh
Herefordshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Josie Pearson MBE Haye-on-Wye, Herefordshire Bristol Disability Sport Wales, Cardiff
Pippa Britton Newport Addlestone Llantarnam Archery Club
James Bevis Teignmouth, Devon Hereford Stoke Mandeville
Lewis Skyers Ledbury, Herefordshire Hereford
Nyree Kindred MBE Belmont, Herefordshire Porth Wales Leominster Kingfisher SC
Sascha Kindred OBE Belmont, Herefordshire Munster, Germany Leominster Kingfisher SC
Shropshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Mickey Bushell MBE Telford, Shropshire Shrewsbury Birchfield Harriers
Nick Beighton Yateley, Hampshire Shrewsbury Caversham
Helen Scott Manchester Halesowen, Shropshire National Cycling Centre, Manchester
Sam Scott Newport, Shropshire Shrewsbury Cardiff
Danielle Brown MBE Telford, Shropshire Steeton, West Yorkshire Lilleshall National Sports Centre
Matt Dimbylow Northwich, Cheshire Stourport Lilleshall National Sports Centre, Shropshire
Jonathan Paterson Motherwell, Lanarkshire Lanark Lilleshall National Sports Centre, Shropshire
Gemma Almond Shrewsbury Shrewsbury Swansea HPC
Staffordshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Lee Pearson CBE Staffordshire Stoke-on-Trent Staffordshire
Richard Dobell Beckenham, Kent Newcastle-under-Lyme, Staffordshire Malory Eagles
Jessica Luke Stafford Stafford Vista
Eleanor Simmonds OBE Swansea Walsall Swansea HPC
Warwickshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Sam Ruddock Rugby, Warwickshire Rugby Loughborough
Melissa Nicholls Cheltenham, Gloucester Worcester Warwick University
James Roe MBE Caversham Stratford-upon-Avon Caversham
Mandip Sehmi Warwick Leamington Spa Stoke Mandeville Storm
Joe Ingram Dartford Coventry British Judo Performance Institute, Dartford
Nigel Murray MBE Leamington Spa Leamington Spa St. Nicholas Park Leisure Centre, Warwick
Wolverhampton
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Matt Byrne Nottingham Nottingham Wolverhampton Rhinos
Jon Pollock Wigan, Lancashire Liverpool Wolverhampton Rhinos
Dan Highcock Liverpool Whiston, Merseyside Wolverhampton Rhinos
Abdi Jama Liverpool Burao, Somalia Wolverhampton Rhinos
Darren Harris Sutton Coldfield Wolverhampton
Victoria Bromley Wolverhampton Wolverhampton Wood Green Wolverhampton/EIS Sheffield
Worcestershire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Melissa Nicholls Cheltenham, Gloucester Worcester Warwick University
Katrina Hart Bath Worcester University of Bath
Jordanne Whiley Halesowen, West Midlands Birmingham National Tennis Centre, Roehampton
Mel Clarke Worcester Norwich Severn Archer
Will Norman Worcester Worcester
Matt Dimbylow Northwich, Cheshire Stourport Lilleshall National Sports Centre, Shropshire
Claire Cashmore Leeds Redditch City of Leeds
Region: Yorkshire and Humber
North Yorkshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Jade Jones Middlesbrough Middlesbrough Clariville, County Durham
Terry Bywater Cleveland, North Yorkshire Redcar, North Yorkshire Sheffield Steelers
South Yorkshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Alexander Jewitt Sheffield Sheffield Graves Tennis Centre, Sheffield
Terry Bywater Cleveland, North Yorkshire Redcar, North Yorkshire Sheffield Steelers
Jon Hall Chesterfield, Derbyshire Doncaster Tameside Owls
Ian Sagar Barnsley, South Yorkshire Sheffield Tameside Owls
Madeleine Thompson Hope Valley, Yorkshire Chesterfield, Derbyshire Sheffield Steelers/Coyotes (Nottingham)
Craig McCann Doncaster/Milton Keynes Doncaster Milton Keynes (Touch Fencing Club)
James Crisp Sheffield Nottingham City of Sheffield
Scott Robertson Saltney, Cheshire Mancot, North Wales EIS Sheffield
Aaron McKibbin Wandsworth, London London York Gardens/EIS Sheffield
Susan Gilroy MBE Barnsley Barnsley Sheffield Wheelchair Club/EIS Sheffield
Jane Campbell London Barnsley Newham Leisure Centre
Sara Head Pontypridd, Glamorgan Cardiff National Sport Centre Cardiff/EIS Sheffield
Kim Daybell Sheffield Sheffield EIS Sheffield
Ross Wilson Isle of Sheppey, Kent Minster, Kent London Progress/EIS Sheffield
Will Bayley Groombridge, East Sussex Poole EIS Sheffield
Paul Karabardak Swansea Swansea Penlan Table Tennis Club/EIS Sheffield
David Wetherill Sheffield Torpoint, Cornwall EIS Sheffield
West Yorkshire
Name Sport Lives Place of birth Training Venue
Hannah Cockroft MBE Halifax Halifax Leeds City AC
David Stone MBE Rawdon, West Yorkshire Birmingham
Karen Darke Inverness Halifax
Peter Finbow Dewsbury, West Yorkshire Bradford, Yorkshire Oldham Owls
Danielle Brown MBE Telford, Shropshire Steeton, West Yorkshire Lilleshall National Sports Centre
Claire Cashmore Leeds Redditch City of Leeds
Ali Jawad London Beiruit, Lebanon BWL High Performance Centre, Leeds
Back to top